Statut Centrum Kultury w Łomiankach
Rozdział I
Przepisy ogólne
§ 1
Centrum Kultury w Łomiankach, zwany dalej „CK”, działa na podstawie:
1) ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 194), zwanej dalej „ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej”;
2) ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tj. Dz.U z 2022, poz. 1634), zwaną dalej „ustawą o finansach publicznych”;
3) postanowień niniejszego statutu.
§ 2
1. CK jest samorządową instytucją kultury, wpisaną do rejestru samorządowych instytucji kultury gminy Łomianki pod numerem 1.
2. Organizatorem CK jest Gmina Łomianki.
§ 3
1. Siedzibą CK jest miasto Łomianki.
2. Terenem działania CK jest miasto Łomianki, jednakże w celu realizacji zadań statutowych może również działać na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami.
3. CK używa pieczęci podłużnej zawierającej w swej treści: nazwę instytucji w pełnym brzmieniu, adres, numer telefonu, NIP oraz cyfrowy identyfikator instytucji kultury nadany w systemie informacji statystycznej.
Rozdział II
Cel i zakres działalności
§ 4
1. Misją CK jest prowadzenie wielokierunkowej działalności w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury zgodnie z niniejszym statutem jako działalność odpłatną i nieodpłatną.
2. Podstawowym celem działalności CK jest przygotowanie i pozyskiwanie społeczności do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz współtworzenia jej wartości.
3. Zakres działalności CK stanowią w szczególności:
1) rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych oraz zainteresowań, a także prezentacja i promocja amatorskiego ruchu artystycznego oraz twórczości profesjonalnej;
2) edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę;
3) organizowanie różnorodnych form edukacji artystycznej i kulturalnej skierowanej do odbiorców wszystkich grup wiekowych oraz prowadzenie działań eksperymentalnych i interdyscyplinarnych;
4) tworzenie warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego i folklorystycznego oraz zainteresowania wiedzą i sztuką;
5) działanie na rzecz integracji społeczności lokalnej, promowanie postawy otwartości na różnorodność i wielokulturowość;
6) popularyzacja dziedzictwa kulturowego gminy, powiatu i regionów kulturalnych Mazowsza oraz promocja związanych z tym jej zjawisk, kultury, historii i tradycji poprzez działalność społeczno-kulturalną;
7) współdziałanie z instytucjami i organizacjami społecznymi, podmiotami prywatnymi w zakresie lepszego zaspokajania potrzeb kulturalnych i społecznych mieszkańców;
8) gromadzenie, dokumentowanie, tworzenie, ochrona i udostępnianie dóbr kultury.
§ 5
1. Misję oraz cele wymienione w § 4, ust.1 i 2 CK realizuje w obiektach instytucji oraz poza nimi m.in. poprzez organizowanie i tworzenie warunków do zespołowego uczestnictwa w kulturze, różnorodnych form edukacji kulturalnej, indywidualnej i grupowej aktywności, przedsięwzięć kulturalnych.
2. Działalność kulturalną dla wszystkich grup wiekowych CK może prowadzić miedzy innymi w następujących formach :
1) szeroko pojętej edukacji kulturalnej w języku polskim i językach obcych;
2) zespołów artystycznych, sekcji i kół zainteresowań;
3) zajęć i warsztatów oraz pracowni artystycznych;
4) przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych, przeglądów, festiwali, i konkursów z różnych dziedzin sztuki, m.in. o charakterze rozrywkowym, turystycznym i patriotycznym.
§ 6
1. CK może prowadzić dodatkową działalność gospodarczą według zasad określonych w obowiązujących przepisach, o ile działalność ta nie spowoduje ograniczenia realizacji zadań podstawowych CK.
2. Działalność określona w ust. 1 może być prowadzona w zakresie:
1) reklamy, promocji i informacji;
2) usług, w tym usług poligraficznych, fonograficznych, fotograficznych, filmowych, graficznych, plastycznych, gastronomicznych i edukacyjnych;
3) handlu, w tym sprzedaży dzieł sztuki i artykułów użytku kulturalnego;
4) prowadzenia działalności z zakresu kultury, rozrywki, sportu i rekreacji;
5) najmu pomieszczeń i sprzętu;
6) odpłatnej działalności wydawniczej, sprzedaży publikacji;
7) organizacji działań na zlecenie podmiotów zewnętrznych: odpłatnego organizowania konferencji naukowych i edukacyjnych, odpłatnych przedsięwzięć kulturalnych, rozrywkowych i artystycznych, koncertów, przedstawień teatralnych, widowisk, pokazów filmów oraz innych form estradowych w obiektach własnych i poza nimi;
8) impresariatu artystycznego.
3. Środki uzyskane z prowadzonej działalności gospodarczej mogą być wykorzystywane wyłącznie na realizację zadań statutowych CK.
4. Działalność gospodarcza CK nie może ograniczać ani utrudniać realizacji zadań statutowych.
Rozdział III
Organizacja
§ 7
1. CK jest pracodawcą dla wszystkich pracowników w niej zatrudnionych w rozumieniu przepisów prawa pracy.
2. CK kieruje Dyrektor, który reprezentuje instytucję na zewnątrz, zarządza nią i ponosi pełną odpowiedzialność za całokształt jej działalności.
3. Do obowiązków Dyrektora należy w szczególności:
1) kierowanie sprawami działalności podstawowej i administracyjnej CK;
2) kształtowanie programu działalności CK;
3) prowadzenie efektywnej gospodarki mieniem i środkami finansowymi instytucji;
4) poszukiwanie i pozyskiwanie innych źródeł finansowania działalności statutowej instytucji;
5) dobór i wykorzystanie kadr, stwarzanie warunków do podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników oraz zapewnienie im odpowiednich warunków pracy;
6) przedstawianie organizatorowi i właściwym instytucjom planów i sprawozdań rzeczowych, finansowych oraz wniosków inwestycyjnych;
7) wydawanie w obowiązującym trybie regulaminów, zarządzeń i decyzji;
8) sprawowanie kontroli zarządczej w instytucji.
4. Dyrektor Centrum Kultury upoważniony jest do zaciągania zobowiązań oraz dokonywania wydatków do wysokości środków określonych w planie finansowym instytucji.
5. Dyrektora CK powołuje i odwołuje Burmistrz Łomianek w trybie określonym przepisami obowiązującego prawa, w tym ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
6. W CK może zostać utworzone jedno stanowisko Zastępcy Dyrektora. Zastępcę Dyrektora powołuje i odwołuje Dyrektor wydanym przez siebie zarządzeniem.
7. Do dokonywania czynności prawnych w imieniu CK upoważniony jest jednoosobowo Dyrektor oraz pełnomocnicy działający w granicach umocowania, w tym Zastępca Dyrektora.
8. Udzielenie i odwołanie pełnomocnictwa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 8
1. Przy CK może działać Rada Programowa - organ doradczy i opiniodawczy Dyrektora w sprawach związanych z planami rozwoju i działalności CK, którą powołuje i odwołuje Dyrektor.
2. Skład, zasady i tryb działania Rady Programowej ustala Dyrektor.
3. Pracami Rady kieruje jej przewodniczący.
4. Członkowie Rady pełnią swe funkcje honorowo.
5. W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć przedstawiciele organizatora oraz osoby zaproszone przez Radę.
6. Rada działa na podstawie uchwalonego przez nią i zatwierdzonego przez Dyrektora CK regulaminu.
§ 9
Organizację wewnętrzną CK określa regulamin organizacyjny, nadawany przez Dyrektora CK, po zasięgnięciu opinii organizatora oraz opinii działających w CK organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.
Rozdział IV
Gospodarka finansowa
§ 10
1. Organizator monitoruje gospodarkę finansową CK poprzez przeprowadzanie kontroli w zakresie:
1) właściwego prowadzenia gospodarki finansowej instytucji, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o finansach publicznych;
2)racjonalnego gospodarowania mieniem CK i zapewnienia należytej jego ochrony;
3) dokonywania wydatków w sposób celowy, przy optymalnym doborze metod i środków, umożliwiających terminową realizację zadań statutowych.
2. CK gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.
3. Przy zbywaniu środków trwałych CK stosuje odpowiednio przepisy ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 1317).
4. Postawą gospodarki finansowej CK jest plan finansowy ustalony przez Dyrektora, z zachowaniem wysokości dotacji organizatora, sporządzony zgodnie z przepisami określonymi w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
5. Roczne sprawozdanie finansowe CK, sporządzone zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 217 ze zm.), zatwierdza organ wykonawczy Gminy.
§ 11
Źródłami finansowania działalności CK są:
1) przychody z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego.
2) przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych.
3) dotacje z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, w tym środki przekazane przez organizatora w formie dotacji:
a. podmiotowej na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, w tym na utrzymanie i remonty obiektów;
b. celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji;
c. celowej na realizację wskazanych zadań i programów.
4. środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych;
5. z innych źródeł w tym spadków, zapisów i darowizn.
Rozdział V
Postanowienia końcowe
§ 12
1. Statut nadaje organizator.
2. Zmiany statutu mogą być dokonane w trybie właściwym dla jego nadania.